Bušenje rupa i ureza na staklu predstavlja precizan i složen proces koji zahtjeva upotrebu specijalizovanih alata i tehnika kako bi se izbjegla bilo kakva oštećenja ili pucanje stakla. Ovi postupci su ključni za pripremu stakla u raznim primjenama, kao što su montaža okova, nosača, rukohvata, ili drugih elemenata u arhitektonskim ili dekorativnim projektima.Bušenje rupa i ureza na staklu u našoj kompaniji vršimo mašinski pomoću specijalizovanih mašina ili pomoću CNC-a. Rupa na staklu buši se dijamantskim svrdlima, koja omogućavaju preciznu obradu bez oštećenja ivica stakla. Dijamantski alati su idealni za rad sa staklom zbog njegove tvrdoće i krhkosti, omogućavajući glatke i precizne završetke. Tokom procesa bušenja, staklo se kontinuirano hladi vodom ili specijalnim rashladnim tečnostima kako bi se smanjila temperatura i spriječilo pregrijavanje, koje može izazvati naprezanje i lomljenje stakla. Svako bušenje i urezivanje na staklu je potrebno izvršiti prije procesa kaljenja, jer nakon procesa istog nije moguće izvršiti nikakve dodatne operacije na staklu.
– Promjer rupe mora biti minimalno debljina stakla, npr. na staklu debljine10mm, najmanja rupa koja se može bušiti je 10mm.
– Udaljenost početka rupe od ruba stakla mora biti minimalno 2x debljina stakla, npr. minimalna udaljenost početka rupe na staklu debljine 10mm iznosi 20mm.
– Udaljenost između početka rupa mora biti minimalno 2x debljine stakla, npr. na staklu debljine 10mm, minimalna udaljenost između rupa je 20mm.
– Ako je rupa smještena u uglu stakla, onda mora biti udaljena minimalno 6x debljina stakla, npr. na staklu 10mm početak rupe mora biti udaljen od ugla stakla minimalno 60mm.